Da li želite da adaptirate stan ili kuću? Da izvršite adekvatne gipsarske
radove? Da li Vam je potrebno da pregradite prostoriju? Želite li da koristite gipsani zid umesto malterisanog? …
Gipsarski radovi
Gipsani elementi
Da bi se skratilo vreme izvođenja (u odnosu na klasičan sistem gradnje: zidanje ciglom i malterisanje), arhitekte sve češće koriste pregradne gipsane zidove u enterijeru. Pomoću gips-kartonskih ploča mogu se lako izvesti razni oblici zidova.
Gipsani elementi su izuzetno popularni u svetu enterijera zbog svoje estetike, trajnosti i mogućnosti oblikovanja. Međutim, postavljanje gipsanih elemenata nije posao koji je pogodan za svakoga. Bez obzira na kreativnost i veštinu, postoji mnogo faktora koje treba uzeti u obzir kako bi se postigli profesionalni i sigurni rezultati. U ovom tekstu, istražićemo zašto postavljanje gipsanih elemenata nije za svakoga i zašto je angažovanje profesionalca često najbolja opcija.
Gipsani zid
Isplanirali ste da odvojite dve prostorije zidom od gips karton ploča. Nakon što ste napravili gipsani zid, potrebno ga je dodatno obraditi, odnosno izvesti takozvane završne radove, kako bi se on i estetski uklopio u ambijent u kome je napravljen.
Pregradni zidovi mogu biti sa jednostrukom ili dvostrukom podkonstrukcijom, a oblažu se sa jednim ili dva sloja gipskartonskih ploča. Farbara Starcolour Vam svakako savetuje upotrebu dva sloja gipskartonskih ploča i dvostruku podkonstrukciju na zidovima s većim opterećenjem. Tako ćete dobiti zid debljine 12 cm (7,5 cm konstrukcije + 5 cm ploča) što odgovara debljini zida od opeke. Ukoliko stavite jedan po jedan sloj ploče, debljina zida će iznositi 10 cm. (7,5 cm konstrukcije + 2,5 cm ploča)
Ukoliko pravite zid u prostoriji u kojoj je moguća pojava vlage (npr. zid kuhinje) obavezno koristite vlagootporne ploče. Lako ćete ih prepoznati jer su ove ploče zelene dok su vatrootporne ploče crvene boje.
Polukružni zidovi, poluprečnika od 60 cm, se izvode sa savitljivim pločama i savijenom potkonstrukcijom.
Gipsarski radovi – priprema:
Pre nego što započnete bilo koji gipsarski rad, pažljivo analizirajte površinu. Utvrdite postojeće oštećenja, neravnine ili potencijalne probleme kako biste znali koje korake treba preduzeti.
Pre početka rada, pripremite sve potrebne materijale i alate. To uključuje gips, brusni papir, gleterice, četke, valjke i ostale potrebne alate.
Šmirglanje je neophodno kako bi se postigla glatka površina. Koristite različite granulacije brusnog papira za postizanje željenog nivoa glatkoće.
Bitna napomena pre postavljanja gipsanih elemenata!
Gipsarski radovi zahtevaju veštinu, strpljenje i pažljivu pripremu. Pravilno izvođenje gipsarskih radova može potpuno transformisati prostor, dodajući mu karakter, eleganciju i funkcionalnost. Od pripreme površine, do nanosa završnog sloja, svaki korak zahteva pažljiv pristup, kako bi se postigli profesionalni i trajni rezultati.
Pokušaj postavljanja gipsanih elemenata bez odgovarajućeg iskustva može rezultirati skupim greškama. Popravljanje nepravilno postavljenih elemenata može zahtevati dodatno vreme, novac i trud. Nepravilno postavljeni elementi mogu takođe uticati na ukupan utisak prostora i smanjiti vrednost enterijera.
Postavljanje gipsanih elemenata je veština koja zahteva iskustvo, tehničko znanje i stručnost. Iako se može činiti primamljivim pokušati se baviti ovom vrstom rada samostalno, to može rezultirati nepoželjnim rezultatima i finansijskim gubicima. Angažovanje profesionalca nije samo pametna investicija u kvalitet i estetiku, već i garantuje sigurnost i dugotrajnost postavljenih elemenata. Uvek treba pažljivo razmisliti o angažovanju profesionalca, kako bi se postigao željeni rezultat – bez rizika od grešaka ili oštećenja.
Gipsarski radovi – sigurnost na prvom mestu:
Zaštitna Oprema: Prilikom rada sa gipsom i hemikalijama, koristite zaštitnu opremu kao što su rukavice, maska za disanje i naočare kako biste zaštitili sebe od potencijalnih opasnosti.
Pravilno Rasipanje: Rasipajte materijal ravnomerno i precizno. Ne preterujte sa količinom materijala kako biste izbegli suvišan gubitak i dodatni posao nakon sušenja.
Kako napraviti pregradni zid od rigipsa (gips-kartonskih) ploča – gipsarski radovi
Tačno izmerite i na podlozi obeležite poziciju zida. Zid može biti montiran na svaku podlogu: cementnu košuljicu ili na parket/pločice. Ukoliko zid postavljate direktno na završnu podlogu (parket), na spoj između zida i poda, kao i zida i tavanice, nalepite traku za zvučnu izolaciju jer je ovo osetljivo mesto zvučne izolacije. Ulogu apsorbera će izvršiti i sloj akrila na ovim dužinama, jer se na taj način sprečava prenos zvuka na tavanicu i pod, koji generalno najviše prenose zvuk.
Postavite profile na pod i plafon u pravcu zida, učvrstite ih uz pomoć šrafova sa plastičnim tiplom.
Na razmaku od 60 cm postavite vertikalne profile, maksimalne visine 260 cm, a širine 7,5 cm. Vertikalne profile isecite par milimetara kraće od visine, između nosača na podu i plafonu, da bi se omogućilo ugibanje betonske tavanice. Ukoliko planirate veća opterećenja na novom zidu, preporučujemo gušće postavljanje profila – na razmaku od 30 cm.
Formirajte profilima novoprojektovane otvore (vrata). Ukoliko je širina vrata preko 90 cm ili težina novih vrata preko 25 kg, štokove za vrata dodatno ojačajte profilima od 2 mm.
Isecite i postavite gips kartonske ploče na formirane nosače zida. Ploče se kupuju u dimenziji 2.600 x 1.200 x 12,5 mm i veoma se lako seku pomoću skalpela. Ostatke ne bacajte, već ih iskoristite za ukrajanje na manjim površinama.
Sprovedite potrebne instalacije. Za elektroinstalacije treba koristiti „rigips“ dozne prilagođene montaži za gipskartonske ploče.
U prostor između profila postavite termoizolaciju (mineralnu vunu). Farbara Starcolour preporučuje upotrebu deblje mineralne vune, koja bi se nabila između profila, kako bi bila što bolja izolacija.
Zatvarate zid slojem ploča sa druge strane. Kao što je u uvodu navedeno, Farbara Starcolour Vam predlaže upotrebu duplih ploča s obe strane zida
Nakon formiranja zida počinje proces bandažiranja, što predstavlja ispunu spojeva između dve gips ploče, kao i ispunu između plafona ili postojećeg zida i gips ploče. Ukoliko se bandažiranje ne uradi na dobar način, postoji mogućnost pucanja glet mase na ovom mestu. Da bi se ovo izbeglo, potrebno je zid prvo poravnati, kako spojeve gipsanih ploča, tako i spojeve gipsanih ploča sa zidovima i plafonom i eventualne neravnine. Za popunu rupa i udubljenja se koristi masa koju majstori još i nazivaju “filer” (od engleske reči fill ,što znači popuniti). Na web prodavnici Farbare Starcolour možete pornaći ispunu (filer), kao i špahtle i gleterice pomoću kojih ćete ispunu pravilno naneti. Napravite masu sa vodom tako da, kada je uzmete sa špahtlom, masa stoji na špahtli neznatno cureći na dole. Masu iz kofe ,u kojoj ste je zamešali špahtlom, nabacite na gletericu. Gletericom masu nanesite na neravnine. Nakon nanošenja, masu gletericom poravnjajte (pokupite višak). Na ovaj način popunite sva udubljenja koja treba izravnati.
Bandaž trake (gipsarski radovi)
Bandažiranje se vrši u najmanje dva sloja (preporučljivo je i u tri), gde se u drugom sloju postavlja bandaž-mrežica, koja ne dozvoljava nastanak mikro pukotina na spojevima ploča.
Traku za ojačavanje spojeva postavite na spoj između dve gips karton ploče. U slučaju da stavljate papirnu traku, prvo nanesite jedan sloj ispune, a zatim na nju postavite traku i preko poravnjajte ispunom. U slučaju kada postavljate samolepljivu traku, prvo zalepite traku, a nakon toga spoj obradite ispunom.
Vodite račina da se prilikom popunjavanja udubljenja (između gipsanih ploča i zida ili gipsane ploče i plafona) popunjavaju udubljenja samo sa strane gipsanih ploča (masa se ne razvlači na zid već, treba samo da ga dodirne)
Ugaone aluminijumske lajsne (gipsarski radovi)
Na uglovima postavite aluminijumske lajsne i preko njih nanesite masu za ispunu, kako biste ih “sakrili” i omogućili krečenje, jer bi sama boja (bez prethodno nanesene ispune) brzo spadala sa aluminijuma.
Gletovanje (gipsarski radovi)
Ako su površine ozbiljno oštećene, koristite više slojeva glet mase, kako biste postigli savršeno glatku površinu. Pripazite da se svaki sloj dobro osuši pre nanošenja sledećeg.
Nanosite glet masu u ravnomernom sloju koristeći gletericu. Pravilno tehnikom nanesite i ravnomerno rasporedite glet na površinu, kako biste izbegli neravnine. Nakon nanošenja glet mase, brzo i pažljivo pređite gletericom preko površine kako biste uklonili višak materijala. Ovo će rezultirati glađom površinom koja je spremna za sledeći korak. Pridržavajte se uputstava za sušenje svakog sloja glet mase ili premaza. Prebrzo nanošenje sledećeg sloja može dovesti do neravnina i nepravilnosti.
Šmirglanje I krečenje (gipsarski radovi)
Nakon gletovanja, ošmirglajte zid I pripremite isti za nanošenje boje za krečenje. Prvo celu površinu koju je potrebno krečiti premažite podlogom, koja se često naziva i grund.
Podloga se razređuje sa vodom u razmeri 1:8 (jedan deo podloge se razređuje sa 8 delova vode.
Kada ste napravili rastvor, premažite zid i zaštitite zaštitite sve ono što ne želite da okrečite: utičnice, prekidače…
Nakon što su površine gletovane, ošmirglane i nanet je sloj podloge, odaberite kvalitetne boje i premaze za završni sloj. Ovo će osigurati dugotrajnost i otpornost površina na habanje i oštećenja.
Više o krečenju pronađite na posebnoj stranici saveta za krečenje.
Ako samostalno postavljanje gipsanih zidova deluje teško
Gipsani elementi su izuzetno popularni u svetu enterijera zbog svoje estetike, trajnosti i mogućnosti oblikovanja. Međutim, postavljanje gipsanih elemenata nije posao koji je pogodan za svakoga. Bez obzira na kreativnost i veštinu, postoji mnogo faktora koje treba uzeti u obzir kako bi se postigli profesionalni i sigurni rezultati.
Razmatranje Profesionalnog Angažovanja (gipsarski radovi):
Profesionalci su obučeni za pravilno rukovanje gipsanim materijalima i alatima. Oni razumeju tehničke aspekte postavljanja, kao i estetske faktore.
Profesionalci će pažljivo pripremiti površinu i osigurati da su svi koraci ispoštovani, kako bi se osigurao kvalitetan rezultat.
Postavljanje većih gipsanih elemenata može biti fizički izazovno. Profesionalci su obučeni za sigurno rukovanje teškim ili gabaritnim komadima.
Profesionalci će znati koji materijali su najbolji za određene svrhe i okolnosti.
Profesionalci će postići glatke površine, neprimetne spojeve i estetski prijatan izgled. Njihovo iskustvo pomaže u postizanju visokog nivoa estetike.
Nadamo se da smo Vam dali korisne savete zaizvodjenje gipsarskih radova. Zapratite našu Instagram stranicu za više ovakvih tekstova…